Przepis na pyszne zdanie

“Kiedy niedoświadczony kucharz przystępuje do gotowania czy pieczenia, potrzebuje dobrego przepisu. Musi starannie, krok po kroczku, wykonywać każde z działań i odmierzać składniki. Inaczej danie mu się nie uda. Tylko doświadczony szef kuchni wie, co może lekko zmodyfikować i trochę poimprowizować. Uczeń to niedoświadczony kucharz, dopiero się uczy. Dlatego powinien trzymać się przepisu, a nie będzie wpadki.”

~ Joanna Gozdecka

Przygotowując się do konkursu wojewódzkiego, moi uczniowie studiowali niezliczone księgi gramatyczne z przepisami na super poprawne zdania. Gra planszowa “Cooking up sentences” pozwoliła na praktyczne i całkiem przyjemne podsumowanie ich ciężkiej pracy. Uczniowie, zbierali na planszy składniki do swoich “wypieków”. Trzeba było wykazać się nie tylko znajomością części mowy, czy poznanych wcześniej struktur gramatycznych, ale też odrobiną finezji i kreatywności, tak aby zdania były sensowne.

cooking

It needs money or round dimonds.

Grę polecam w pracy ze starszymi uczniami. W orginalnej wersji okazała się stosunkowo trudna dla moich piątoklasistów. Na szczęście można zignorować orginalną instrukcję i nieco dostosować grę do poziomu uczniów.

Jeden zestaw to niestety zdecydowanie za mało żeby przeprowadzić zajęcia z dużo większą liczbą uczniów. Poniżej znajdziecie planszę i materiały dodatkowe, które przygotowałam na lekcję z całym odziałem.

colorboard-page-001

PLANSZE I KARTY DO POBRANIA:

 instrukcja

plansza_color

plansza_bw

czesci-mowy_color

czesci-mowy_bw

przepisy_easy

przepisy_hard

PLANSZE – KUCHNIA POLSKA:

kuchania polska

kuchania polska_b&w

przepisy_blank

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s