Ta Pani mnie nie lubi!

Jedna z klas, z którą pracuje już od lat 4, dała mi dzisiaj bardzo do myślenia. Pod koniec zajęć zostało mi kilka wolnych minut. Wystarczająco dużo żeby uprzedzić uczniów, że na kolejnym angielskim będą mieli zastępstwo. Nie obyłoby się oczywiście bez pytania z kim to zastępstwo będzie. “Łeee…. no nie” – zajęczała część uczniów na wiadomość o pani Y. “Ta Pani mnie nie lubi” pojawiły się pewne głosy. A ponieważ znam się z panią Y dość dobrze, to wiem, że o “nielubieniu” nie ma tutaj mowy. Pani Y jest przykładem niezwykłej zawodowej integralności. Klasa ewidentnie miała potrzebę przegadania sprawy. Zaczęliśmy od pozytywnego nastawienia, bo przecież to co daję od siebie podobno do mnie wraca. Trudno uczniom zrozumieć, że mają oni siłę sprawczą. Ich pozytywne lub negatywne nastawienie na dzień dobry może wszystki zmienić.

Poszliśmy z tematem o krok dalej. Wykorzystałam ten moment, bo momenty całkowitej otwartości w szkole nie zdarzają się zbyt często. “Zdradzę wam tajemnicę, jeśli odpowiecie mi szczerze na jedno pytanie” – powiedziałam. Zdecydowanie moja propozycja ich zaintrygowała. “Kto z was, kiedykolwiek, był przekonany, że jakiś nauczyciel was nie lubi?” – padło pytanie. Z przerażeniem zobaczyłam las rąk w górze. Nie byłam w stanie odszukać pojedynczych uczniów, którzy nie doświadczyli w szkole, jakże subiektywnego przecież, poczucia emocjonalnego chłodu ze strony dorosłych. A dla dzieci, jest to co o nich myślimy jest niezwykle ważne.

A ta tajemnica? Nawet jeśli jakieś zachowanie mnie denerwuje, to nie przestaje was lubić. Na koniec każdego dnia resetuję swój system operacyjny i zaczynam przygodę od nowa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s