Jump Rope

Końcówa roku szkolnego jest zazwyczaj niezwykle wyczerpująca. Podręczniki z dotacji już od dwóch tygodnii spoczywają w bibliotece, słoneczko świeci, ptaszki nawołują do wyjścia na zewnątrz, uczniowie bujają w obłokach.

Na blogach językowych sporo pomysłów na zajęcia przedwakacyjne. Chylę czoła za jakość wykonanych materiałów. Ja w tym roku jednak postanowiłam, że #nieKseruję i #nieDrukuję. Na finiszu #Skaczemy.

Zakupiłam w markecie mocny kawał sznura (koszt ok. 9 zł) i zaproponowałam uczniom zabawę podwórkową. W zależności od grupy, jej zainteresowania i zacięcia do zabawy, ale też formy fizycznej, uczniowie nauczyli się od 3-5 angielskich rymowanek podczas zajęć. Powtarzając je wielokrotnie podczas skoków przełamywali lody w mówieniu i szlifowali swoją wymowę.

Zabawa godna polecenia dla małych i dużych. Warto się wcześniej upewnić, czy uczniowie skaczą na skakankach, czy przez sznura z kolegami z podwórka lub na szkolnych przerwach. Jeśli nie, pewną część zajęć trzeba będzie poświęcić na naukę wskakiwania, przeskakiwania, podskakiwania, doskakiwania… tłumaczyć dalej nie muszę 🙂

 

jump
Źródło: Galeria SP2 w Luboniu

 

Zbiór wykorzystanych przeze mnie rymowanek i instrukcje do zabawy znajdziecie poniżej.

Uczniowie zaproponowali żebym skakała razem z nimi. Pozytywnie zaskoczyło niektórych, że nauczyciel też człowiek, skakać potrafi.

Jump Rope Rhymes (1)

“California oranges”

Uczniowie wskakują kolejno pod sznur. Pierwszy uczeń wypowiada rymowankę. Kiedy skończy wskakuje następna osoba. Pierwszy uczeń ucieka spod sznura dopiero kiedy zostanie klepnięta w plecy, itd.

“I like coffee”

Uczeń wskakuje pod sznur, wypowiada rymowankę uzupełniając ją o imię dowolnego kolegi/koleżanki. Pozostali uczestnicy zabawy muszą wykazać się skupieniem i uważnością. Wywołana osoba wskakuje pod sznur i wywołuje kolejną osobą. Pierwsza osoba może opuścić grę dopiero gdy pod sznurem znajdują się 3 osoby.

“Spanish dancer”

Uczniowie wskakują kolejno pod sznur i wykonują figury wspomniane w rymowance.

FLIP – skrzyżowane nogi

KICK – rozkrok

TURN AROUND – obrót dookoła własnej osi

GET OUT – ucieczka

“Benjamin Franklin”

Uczniowie wskakują kolejno pod sznur i wykonują figury wspomniane w rymowance.

THE HEEL – podskok na prawej nodze, lewa noga wystawiona do przodu

THE TOE – przeskok na lewą nogę, prawa noga wystawiona do tyłu

SPIN AROUND – obrót dookoła własnej osi

OUT YOU GO – ucieczka

“Fortune teller”

Uczniowie wskakują kolejno pod sznur i recytują rymowankę. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy zabawy wypowiadają na głos alfabet (1 litera = 1 obrót sznura). Osoby obracające mogą delikatnie przyspieszać tempo obrotów z każdą wypowiedzianą literą. Litera, na której skusi skaczący będzie pierwszą literą imienia ukochanego/ukochanej ❤ Grupa może wymyślić kilka angielskich lub polskich imion.

Moja przepowiednia głosi “LEOPOLD”. Znacie jakiegoś? 😀

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s